Ostrov Tenerife
Ostrov Tenerife

Ostrov Tenerife - zážitky a fotografie.

Ahoj cestovatelé, právě jsme se vrátili z Tenerife a musíme se podělit o pár zážitků a fotografií. Ostrov již začal krásně kvést a vonět jarním kvítím, na jižní části ostrova je krásné azurové podnebí a milovníci pláží, sluníčka a potápění si přijdou na své. Na druhou stranu nám na Teide napadl sníh a 25. března nás vzbudil déšť. To bylo skutečně zvláštní a pro tuto oblast naprosto ojedinělé. Spousta hotelů a resortů byla i dva dny bez elektřiny a na naše české podmínky běžný déšť na ostrově způsobil kalamitu. Poprvé jsme na Tenerife projížděli hlubokou kaluží a od auta stříkal gejzír vody?. Na severu pak bylo polojasno, což bylo ideální pro turistiku. V jednom týdnu jsme tak prožili čtyři roční období na jednom ostrově jenom tím, že jsme se přesunuli o pár kilometrů na jinou část ostrova. Tenerife je skutečně úchvatný ostrov, který nabízí nepřeberné množství zážitků.

Ostrov Tenerife
Ostrov Tenerife

Tenerife - VIDEO

Ostrov Tenerife

Pico del Teide - třetí největší sopka světa.

Zasněžené vrcholky Teide jsme ještě nikdy osobně neviděli, a proto jsme za ranního kuropění hned vyrazili nahoru. Asi v 1 700 metrech nad mořem byly na úzké cestě ještě zátarasy, pravděpodobně ještě zákaz vstupu. Pohled na vrcholky nás ale i přes tuto značku neodradil a my pokračovali dále. I následujících několik kilometrů jsme nepotkali žádné civilní auto, ale vzhledem k tomu, že jsme minuli i několik místních ochránců parku ve žlutých vestách, kteří nás nechali projíždět dál, nám spadl kámen ze srdce a v klidu jsme pokračovali. Za pár minut nás již předjížděli i další nadšenci toužící po pohledu na zasněžený vrchol. Pomalu vycházelo slunko a sníh na silnici tál. Na Tenerife netuší, co jsou na autě zimní pneumatiky ?. Po příjezdu na úpatí Pico del Teide do Roques de García nás obklopil naprosto úchvatný výhled na majestátní zasněženou sopku. I místní TV stanice si jela udělat z úpatí sopky reportáž. Je to dechberoucí a mimořádně uvolňující pocit nekončícího prostoru. Doporučujeme všem, kteří milují horskou turistiku, se na Pico del Teide podívat a vybrat si některou z atraktivních turistických tras. Pokud byste chtěli jít na samotný vrchol, doporučujeme si s dostatečným předstihem nastudovat potřebné informace. Vstup na samotný vrchol podléhá určitým pravidlům, doporučením a omezením. Úplný vrchol sopky Pico del Teide má 3 817 m nad mořem. Je to nejvyšší hora Španělského království i všech ostrovů v Atlantském oceánu, zároveň je to třetí největší sopka světa. Naposledy byla činná 18. listopadu 1909. Cesta z pobřeží k lanovce zabere i přestávkami na focení něco přes hodinku.

Ostrov Tenerife - Teide
Ostrov Tenerife - Teide

Teide - VIDEO

Ostrov Tenerife - Teide

Vtahující atmosféra Tenerife

Po návratu dolů nás čekal další nevšední zážitek, kdy jsme měli možnost zažít atmosféru místního karnevalu, kde ulicemi proudí davy krásných masek, tanečníků a hudebníků hrajících na bubny a další nástroje. Vtahující atmosféra Tenerife vás nenechá v klidu. Tyto velkolepé street party plné extravagantních kostýmů, opulentní podívané, tanečníků a hudby soupeří pouze s karnevalem v Rio de Janeiro.

Tenerife Karneval
Tenerife Karneval
Tenerife Karneval

Měsíční krajina na jihu tenerife

Úchvatné místo na jihu ostrova v přírodním parku Corona Forestal stvořil největší umělec, jaký kdy existoval, a tím je příroda sama. Po tisíce let vytepávala eroze svah z mnoha sešikmených vrstev tufu, horniny z jemného sopečného popela béžové barvy. Odtud také pochází jeho název Paisaje Lunar (Měsíční krajina). Výsledkem je obdivuhodný úkaz jakoby z jiné planety ukryté na nejvyšších úbočích hor mezi svahy porostlými borovicemi. Je tvořeno množstvím kónických tvarů stylizovaných do různých bizarně tvarovaných skalních útvarů. Toto místo je jedním z nejpozoruhodnějších koutů Tenerife. Cesta začíná kousek nad městečkem Vilaflor z lesního odpočivadla Campamente Madra del Agua, u kterého staví i autobusová linka. Vilaflor je se svými 1466 metry nadmořské výšky nejvýše položenou obcí na ostrově. Pojedete-li autem, můžete pokračovat dále horskou cestou a asi po 3.5 km se dostanete k rozcestí odkud již musíte pouze pěšky.

Měsíční krajina
Měsíční krajina
Měsíční krajina

Cesta členitou krajinou se line staletými kamenitými stezkami v borovicovém lese a průběžně se můžete kochat překrásným výhledem do svažujícího se údolí až k Atlantiku. Za slunečných dnů spatříte jižní okraj Las Cañadas del Teide a v dáli v peřině mraků jako by se vznášely hory sousedního ostrova Gran Canaria. Po asi hodině a půl už stojíte uprostřed pohádkových skal ze sopečného tufu a nestačíte žasnout nad bílými bizarně tvarovanými skalními útvary. Při cestě zpět doporučujeme využít služeb wellness hotelu Spa Villalba, kde v místních saunách a relaxačních bazénech načerpáte další energii k poznávání úchvatného ostrova Tenerife. Jen pozor na to, že o víkendech toto wellness zahrnující tureckou lázeň, saunu, vířivku i masáže společně s relaxační sluneční terasou a výhledem do údolí slouží pouze pro hotelové hosty.

klub marino tenerife

Ďáblova soutězka - Barranco Del Infierno

Barranco del Infierno je soutěska nad městem Adeje na jihu ostrova Tenerife. Je to oblíbená turistická cesta, která vede skrze rokli, na jejímž konci je uprostřed skal nejvyšší vodopád La Cascada. Přístup do roklin je omezen denním limitem 300 návštěvníků a doporučujeme si ji předem online objednat https://www.barrancodelinfierno.es. Vstupenka pro dospělou osobu nerezidenta vyjde na 8,5 EUR, dítě od 5 do 12 let má slevu 50 %. Mladší děti nemají vstup povolen. Ideální je vyrazit hned ráno v 8:30, kdy se stezka otevírá. Uvidíte tak paprsky vycházejícího slunce z vrcholků hor a pomalu se ztrácející ranní opar linoucí se mezi mohutnými skalami rokliny. V tuto ranní dobu jsou ještě příjemnější teploty a turisté teprve začínají přicházet. Na vstupu obdržíte povinnou ochrannou přilbu, jste obeznámeni s pravidly návštěvy a vyrážíte překrásnou soutěskou k vodopádům. Oblast je i důležitým archeologickým nalezištěm, kde byly objeveny jeskyně původních Guančů. Byly zde nalezeny největší sbírky mumií Guančů, které jsou nyní v Muzeu přírody v Santa Cruz. Díky smrtelné nehodě v roce 2009 byla cesta uzavřena. Nyní je již znovu celá otevřena a projít si ji můžete jen při dodržování stanovených bezpečnostních pravidel. Celá túra zabere zhruba 3 hodiny. Jediné možné parkování je na strmé ulici před vstupem, kde je pouze omezený počet míst.

Barranco Del Infierno
Barranco Del Infierno
Barranco Del Infierno

VIDEO


Auditorium v Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz de Tenerife je největším městem ostrova Tenerife a je centrem metropolitní oblasti Santa Cruz de Tenerife seskupující dvě města a přilehlé oblasti na severovýchodě ostrova. Žije zde přes 400 000 obyvatel a základní část oblasti tvoří města Santa Cruz de Tenerife a San Cristóbal de La Laguna, ke kterým patří ještě další malá města. Tato dvě stěžejní města tvoří urbanistický celek propojené zástavby. Název Santa Cruz, neboli svatý kříž, získalo město podle svatého kříže conquistadorů a je nejen hlavním městem ostrova, ale také administrativní tepnou a přístavem. Nachází se zde mimo jiné severní letiště a přístav. Sídlí zde parlament Kanárských ostrovů, který se jednou za čtyři roky recipročně střídá s Las Palmas de Grand Canaria. Poblíž centra nedaleko přístavu se nachází kruhové náměstí s kašnou – náměstí Plaza de Espaňa, obří pomník Monumento de los Caídos, který připomíná oběti občanské války v letech 1936–39 a nepřehlédnutelná šedá budova Cabildo Insular, ve které sídlí vláda a také turistická kancelář či Archeologické muzeum. Doporučujeme také navštívit městský park Parque García Sanabria, jehož rozloha je kolem 67 000 m² a najdeme v něm celou řadu památek, uměleckých děl a fontán. Park je zapsán v seznamu kulturních zajímavostí vládou Kanárských ostrovů.

Auditorium v Santa Cruz de Tenerife
Auditorium v Santa Cruz de Tenerife
Auditorium v Santa Cruz de Tenerife

Jednou z nejreprezentativnějších budov je auditorium postavené ve stylu moderní španělské architektury, které je i symbolem hlavního města Santa Cruz. Koncertní síň na břehu Atlantiku se stala významným kulturním centrem a její impozantní obrázky nechybí snad na žádné pohlednici místní metropole a dostaly se i na poštovní známky. Budova nabízí dva sály pro 1 558 a 428 diváků. Na pobřeží hned podél auditoria je vybudováno zajímavé dílo Cien caras del Auditorio de Tenerife. Jde v podstatě o přírodní kameny tvořící pobřeží rozrážející vlny Atlantiku, na nichž jsou ztvárněni významní umělci, hudební skupiny, zpěváci a skladatelé. Najdete zde například podobizny Michaela Jacksona, Johna Lenona, Luciana Pavarotiho, Phila Collinse, Madonny, ale i českých velikánů Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, a dokonce i Karla Gotta. Za ukázkovou pláž Tenerife je považována pláž v San Andrés nazývající se Las Teresitas, která byla v roce 1970 vysypána pískem dovezeným přímo ze Sahary a je bezesporu další pýchou hlavního města. Odpočinout si můžete také na krásném a skvěle udržovaném koupališti Parque Marítimo César Manrique, které se nachází hned vedle auditoria. Na ploše přes 22 000 m² je celá řada bazénů s křišťálovou vodou, sluneční terasy, odpočívárny a bary s občerstvením. Areál zútulňují palmy a černé sopečné kameny a skalky. Celodenní vstup pro dospělého stojí pouhé 2,5 EUR a pronájem lehátka také 2,5 EUR. Parkoviště je hned před vstupem a v případě potřeby se další dvě parkovací plochy nachází hned vedle přes hlavní silnici. Město hostí jeden z největších světových karnevalů a je centrem nákupů, muzeí a galerií.